Nichicon PCX1D271MCL1GS
PCX1D271MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCX1D271MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 20V SMD
Datasheet Download
PCX1D271MCL1GS.pdf
Availability of PCX1D271MCL1GS
QUANTITY
PCX1D271MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCX1D271MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCX1D271MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)27 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.02A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCX1D271MCL1GS
Related LinksPCX1D27, PCX1D271MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCX1D271MCL1GS Details Description
Related parts for PCX1D271MCL1GS
IC SWITCH BUS QUAD FET 14-TVSOP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
IC MPU SITARA 300MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight 9-DSBGA (1.2x1.3) datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W MELF datasheet.pdf