Nichicon PCX1V390MCS1GS
PCX1V390MCS1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCX1V390MCS1GS
Brief Description
CAP POLYMER 39UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
PCX1V390MCS1GS.pdf
Availability of PCX1V390MCS1GS
QUANTITY
PCX1V390MCS1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCX1V390MCS1GS
Internal Part NumberEIS-PCX1V390MCS1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCX1V390MCS1GS
Related LinksPCX1V39, PCX1V390MCS1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCX1V390MCS1GS Details Description
Related parts for PCX1V390MCS1GS
SWITCH ROLLER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
SYSTEM ON MODULE TORP datasheet.pdf
WE-CBF SMD EMI SUPP FERRITE BEAD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 63VDC 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf