API Delevan PD104R-474K
PD104R-474K picture photo
Mfg. Part Number
PD104R-474K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 350MA 1.53 OHM
Datasheet Download
PD104R-474K.pdf
Availability of PD104R-474K
QUANTITY
PD104R-474K Order Process
Ship out your order
Specifications of PD104R-474K
Internal Part NumberEIS-PD104R-474K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPD104R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating350mA
Current - Saturation350mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.53 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.386" L x 0.346" W (9.04mm x 8.79mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PD104R-474K
Related LinksPD104, PD104R-474K Datasheet, API Delevan Distributor
PD104R-474K Details Description
Related parts for PD104R-474K
KNOB CLR GLOSS.925"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 POLAR GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 56POS .156 T/H AU datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DSUB CON datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE BARRIER datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE-MALE,RA 300MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 5.3" datasheet.pdf