Powerex Inc. PD421007
PD421007 picture photo
Mfg. Part Number
PD421007
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR MOD ISO DUAL 1000V 700A
Datasheet Download
PD421007.pdf
Availability of PD421007
QUANTITY
PD421007 Order Process
Ship out your order
Specifications of PD421007
Internal Part NumberEIS-PD421007
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)700A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1100A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)63000A, 69000A
Current - Hold (Ih) (Max)300mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePOW-R-BLOK™ Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PD421007
Related LinksPD42, PD421007 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PD421007 Details Description
Related parts for PD421007
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Header 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TOUCH SCRN 5-WIRE 6.4" ANTI-GLR datasheet.pdf
CAP ALUM 35UF 25V AXIAL datasheet.pdf
HANDLE & DIES 43129,43128&43142 datasheet.pdf
CRIMPING DIE (MMZ-1614-E2) datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN FPC 27POS .3MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 37POS DIECAST datasheet.pdf