ST PD55025-E
PD55025-E picture photo
Mfg. Part Number
PD55025-E
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
TRANS RF N-CH FET LDMOST PWRSO10
Datasheet Download
PD55025-E.pdf
Availability of PD55025-E
QUANTITY
PD55025-E Order Process
Ship out your order
Specifications of PD55025-E
Internal Part NumberEIS-PD55025-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPD55025-E View All Specifications
Product Training ModulesRF Power and RF Power Transistors
Dynamic NFC / RFID Tag
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTube
Transistor TypeLDMOS
Frequency500MHz
Gain14.5dB
Voltage - Test12.5V
Current Rating7A
Noise Figure-
Current - Test200mA
Power - Output25W
Voltage - Rated40V
Package / CasePowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Supplier Device Package10-PowerSO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PD55025-E
Related LinksPD55, PD55025-E Datasheet, ST Distributor
PD55025-E Details Description
Related parts for PD55025-E
IC POT DIG DUAL 1K 8BIT 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf