Trinamic Motion Control GmbH PD60-4-1160-CANOPEN
PD60-4-1160-CANOPEN picture photo
Mfg. Part Number
PD60-4-1160-CANOPEN
Manufacturer
Product Category
Stepper Motors
Brief Description
PANDRIVE NEMA24 48V 3.1NM
Datasheet Download
PD60-4-1160-CANOPEN.pdf
Availability of PD60-4-1160-CANOPEN
QUANTITY
PD60-4-1160-CANOPEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PD60-4-1160-CANOPEN
Internal Part NumberEIS-PD60-4-1160-CANOPEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPANdrive™ Smart Mechatronic Solutions
Standard Package12
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyStepper Motors
SeriesPANdrive™
TypeStandard
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated48VDC
Steps per Revolution200
Step Angle1.8°
Torque - Holding (oz-in / mNm)438.99 / 3100
Diameter - Body2.36" (60.00mm)
Diameter - Shaft0.315" (8.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.945" (24.00mm)
Mounting Hole Spacing1.86" (47.14mm)
Length - Lead Wire-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PD60-4-1160-CANOPEN
Related LinksPD60-4-11, PD60-4-1160-CANOPEN Datasheet, Trinamic Motion Control GmbH Distributor
PD60-4-1160-CANOPEN Details Description
Related parts for PD60-4-1160-CANOPEN
IC REG LDO 3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 200VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
RES 332K OHM 1.5W 0.25% AXIAL datasheet.pdf