API Delevan PD73R-473K
PD73R-473K picture photo
Mfg. Part Number
PD73R-473K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 680MA 250 MOHM
Datasheet Download
PD73R-473K.pdf
Availability of PD73R-473K
QUANTITY
PD73R-473K Order Process
Ship out your order
Specifications of PD73R-473K
Internal Part NumberEIS-PD73R-473K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPD73R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating680mA
Current - Saturation680mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.303" L x 0.272" W (7.70mm x 6.91mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PD73R-473K
Related LinksPD73R, PD73R-473K Datasheet, API Delevan Distributor
PD73R-473K Details Description
Related parts for PD73R-473K
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 5V 100MA OUT datasheet.pdf
TOOL REMOVAL SET = M81969/30B-36 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf