Phihong USA PDA012A-1A5S-R
PDA012A-1A5S-R picture photo
Mfg. Part Number
PDA012A-1A5S-R
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 6-8V 1.5A
Datasheet Download
PDA012A-1A5S-R.pdf
Availability of PDA012A-1A5S-R
QUANTITY
PDA012A-1A5S-R Order Process
Ship out your order
Specifications of PDA012A-1A5S-R
Internal Part NumberEIS-PDA012A-1A5S-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductPDA012A S Series
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPDA
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)132VAC
Voltage - Output6 ~ 8 V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)12W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP20
Operating Temperature0°C ~ 40°C
EfficiencyLevel V
Termination Style2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm Female
Size / Dimension2.81" L x 1.33" W x 1.81" H (71.5mm x 33.8mm x 46.0mm)
Mounting Type-
ApprovalscULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDA012A-1A5S-R
Related LinksPDA012A, PDA012A-1A5S-R Datasheet, Phihong USA Distributor
PDA012A-1A5S-R Details Description
Related parts for PDA012A-1A5S-R
CONN RCPT 3POS MALE STR PCB datasheet.pdf
CONN HEADER XH TOP 4POS 2.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7A 28V datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 5W SMBG datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf