Phihong USA PDA015N-700B
PDA015N-700B picture photo
Mfg. Part Number
PDA015N-700B
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
PWR SUPPLY 15W 700MA 15.05V TRIA
Datasheet Download
PDA015N-700B.pdf
Availability of PDA015N-700B
QUANTITY
PDA015N-700B Order Process
Ship out your order
Specifications of PDA015N-700B
Internal Part NumberEIS-PDA015N-700B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPDA
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)108VAC
Voltage - Input (Max)132VAC
Voltage - Output15.05 ~ 21.5 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
DimmingTriac
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Efficiency80%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.15" L x 2.44" W x 1.00" H (80.0mm x 62.0mm x 25.4mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalscURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDA015N-700B
Related LinksPDA015, PDA015N-700B Datasheet, Phihong USA Distributor
PDA015N-700B Details Description
Related parts for PDA015N-700B
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SOT663 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 37POS W/SCKT datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
STD BANA JACK-CLIP ALLIGATOR BLK datasheet.pdf
RES 107K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 780MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.3A 88 MOHM SMD datasheet.pdf