Phihong USA PDA060W-700B
PDA060W-700B picture photo
Mfg. Part Number
PDA060W-700B
Brief Description
POWER SUPPLY 60W
Datasheet Download
PDA060W-700B.pdf
Availability of PDA060W-700B
QUANTITY
PDA060W-700B Order Process
Ship out your order
Specifications of PDA060W-700B
Internal Part NumberEIS-PDA060W-700B
FamilyLED Supplies
SeriesPDA
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output60 ~ 86 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)60W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 50°C
Efficiency91%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.48" L x 1.69" W x 1.26" H (164.5mm x 43.0mm x 32.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalscURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDA060W-700B
Related LinksPDA060, PDA060W-700B Datasheet, Phihong USA Distributor
PDA060W-700B Details Description
Related parts for PDA060W-700B
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LEAD TEST REPLACE SHEATH STYLE datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 13.7MM RADIAL datasheet.pdf