Phihong USA PDA080W-700G
PDA080W-700G picture photo
Mfg. Part Number
PDA080W-700G
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED DRIVER PS 80W
Datasheet Download
PDA080W-700G.pdf
Availability of PDA080W-700G
QUANTITY
PDA080W-700G Order Process
Ship out your order
Specifications of PDA080W-700G
Internal Part NumberEIS-PDA080W-700G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPDA
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)304VAC
Voltage - Output90 ~ 114 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)80W
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Efficiency85%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.39" L x 1.71" W x 1.20" H (213.2mm x 43.5mm x 30.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDA080W-700G
Related LinksPDA080, PDA080W-700G Datasheet, Phihong USA Distributor
PDA080W-700G Details Description
Related parts for PDA080W-700G
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 256FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN DIN R MALE PF 64CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 43000UF 20% 7.5V FLTPCK datasheet.pdf