Bourns Inc. PDB12-G2251-104BF
PDB12-G2251-104BF picture photo
Mfg. Part Number
PDB12-G2251-104BF
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 0.08W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB12-G2251-104BF.pdf
Availability of PDB12-G2251-104BF
QUANTITY
PDB12-G2251-104BF Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB12-G2251-104BF
Internal Part NumberEIS-PDB12-G2251-104BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPDB12 Series Material Declaration
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPDB12
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchDetent
Power (Watts)0.08W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB12-G2251-104BF
Related LinksPDB12-G2, PDB12-G2251-104BF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB12-G2251-104BF Details Description
Related parts for PDB12-G2251-104BF
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LENS FOR CREE XR-E,C datasheet.pdf
RES 226 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 450UH 1.2A 200 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
M30 10MM NPN NO 5M CBL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf