Bourns Inc. PDB12-H4201-203BF
PDB12-H4201-203BF picture photo
Mfg. Part Number
PDB12-H4201-203BF
Brief Description
POT 20K OHM 0.08W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB12-H4201-203BF.pdf
Availability of PDB12-H4201-203BF
QUANTITY
PDB12-H4201-203BF Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB12-H4201-203BF
Internal Part NumberEIS-PDB12-H4201-203BF
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.08W
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB12-H4201-203BF
Related LinksPDB12-H4, PDB12-H4201-203BF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB12-H4201-203BF Details Description
Related parts for PDB12-H4201-203BF
MULTIPLEXER 8BIT 3-STATE 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC ADC LP 3.5DIGIT W/LED 40-DIP datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W SGL 5V OUT datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 27.10MM datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1.5A TO220 datasheet.pdf
187 FAST HSG S-CIR NATURAL datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf