Bourns Inc. PDB16-P2252-102AF
PDB16-P2252-102AF picture photo
Mfg. Part Number
PDB16-P2252-102AF
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM LOGARITHMIC
Datasheet Download
PDB16-P2252-102AF.pdf
Availability of PDB16-P2252-102AF
QUANTITY
PDB16-P2252-102AF Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB16-P2252-102AF
Internal Part NumberEIS-PDB16-P2252-102AF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPDB16
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)1k
Tolerance-
Number of Gangs-
Built in Switch-
Power (Watts)-
Temperature Coefficient-
Number of Turns-
Rotation-
Adjustment Type-
Resistive Material-
Termination Style-
Actuator Type-
Actuator Length-
Actuator Diameter-
Bushing Thread-
Mounting Type-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB16-P2252-102AF
Related LinksPDB16-P2, PDB16-P2252-102AF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB16-P2252-102AF Details Description
Related parts for PDB16-P2252-102AF
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC VCXO 156.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 2.2K OHM 12SIP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 8MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18A 8DFN datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.8KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY MINI datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 1111 datasheet.pdf