Bourns Inc. PDB181-A420K-104B
PDB181-A420K-104B picture photo
Mfg. Part Number
PDB181-A420K-104B
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB181-A420K-104B.pdf
Availability of PDB181-A420K-104B
QUANTITY
PDB181-A420K-104B Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB181-A420K-104B
Internal Part NumberEIS-PDB181-A420K-104B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB18
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB181-A420K-104B
Related LinksPDB181-A, PDB181-A420K-104B Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB181-A420K-104B Details Description
Related parts for PDB181-A420K-104B
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 698K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS STR FMAL-R/A FMALE 4M datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
SE-701-0D WITH CONFORMAL COATING datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf