Bourns Inc. PDB181-E420K-102B
PDB181-E420K-102B picture photo
Mfg. Part Number
PDB181-E420K-102B
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB181-E420K-102B.pdf
Availability of PDB181-E420K-102B
QUANTITY
PDB181-E420K-102B Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB181-E420K-102B
Internal Part NumberEIS-PDB181-E420K-102B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB18
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB181-E420K-102B
Related LinksPDB181-E, PDB181-E420K-102B Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB181-E420K-102B Details Description
Related parts for PDB181-E420K-102B
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
TXRX T1/J1/E1 4CHAN 208-PBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14DHVQFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 4W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf