Bourns Inc. PDB181-K420K-102B
PDB181-K420K-102B picture photo
Mfg. Part Number
PDB181-K420K-102B
Brief Description
POT 1K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB181-K420K-102B.pdf
Availability of PDB181-K420K-102B
QUANTITY
PDB181-K420K-102B Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB181-K420K-102B
Internal Part NumberEIS-PDB181-K420K-102B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB18
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB181-K420K-102B
Related LinksPDB181-K, PDB181-K420K-102B Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB181-K420K-102B Details Description
Related parts for PDB181-K420K-102B
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
RESISTOR METAL FILM 1W 33.0 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.15MA 5SOT23 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 3CIRC .375 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf