Bourns Inc. PDB181-K420K-104B
PDB181-K420K-104B picture photo
Mfg. Part Number
PDB181-K420K-104B
Brief Description
POT 100K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB181-K420K-104B.pdf
Availability of PDB181-K420K-104B
QUANTITY
PDB181-K420K-104B Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB181-K420K-104B
Internal Part NumberEIS-PDB181-K420K-104B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB18
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB181-K420K-104B
Related LinksPDB181-K, PDB181-K420K-104B Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB181-K420K-104B Details Description
Related parts for PDB181-K420K-104B
IC OTP 256KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.5A SC63 datasheet.pdf
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 50PSI datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 6POS TIN datasheet.pdf
IC ELECTRONIC VOLUME CONTROL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
350 mA, Low VIN, Low Quiescent Current, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf