Bourns Inc. PDB181-K420K-203B
PDB181-K420K-203B picture photo
Mfg. Part Number
PDB181-K420K-203B
Brief Description
POT 20K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB181-K420K-203B.pdf
Availability of PDB181-K420K-203B
QUANTITY
PDB181-K420K-203B Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB181-K420K-203B
Internal Part NumberEIS-PDB181-K420K-203B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB18
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB181-K420K-203B
Related LinksPDB181-K, PDB181-K420K-203B Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB181-K420K-203B Details Description
Related parts for PDB181-K420K-203B
CAP CER 270PF 1KV NP0 3640 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf