Bourns Inc. PDB182-GTRB2-504MN
PDB182-GTRB2-504MN picture photo
Mfg. Part Number
PDB182-GTRB2-504MN
Brief Description
POT 500K OHM 0.06W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB182-GTRB2-504MN.pdf
Availability of PDB182-GTRB2-504MN
QUANTITY
PDB182-GTRB2-504MN Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB182-GTRB2-504MN
Internal Part NumberEIS-PDB182-GTRB2-504MN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB182-GTRB
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchDetent
Power (Watts)0.06W
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB182-GTRB2-504MN
Related LinksPDB182-GT, PDB182-GTRB2-504MN Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB182-GTRB2-504MN Details Description
Related parts for PDB182-GTRB2-504MN
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS STR datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32SOP datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 15W 1A M135 datasheet.pdf