Bourns Inc. PDB241-E420F-102B0
PDB241-E420F-102B0 picture photo
Mfg. Part Number
PDB241-E420F-102B0
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB241-E420F-102B0.pdf
Availability of PDB241-E420F-102B0
QUANTITY
PDB241-E420F-102B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB241-E420F-102B0
Internal Part NumberEIS-PDB241-E420F-102B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPDB24, PDB241 Series Update 21/Aug/2013
PDB24, PDB241 Series Update 05/Sept/2013
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB24
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)