Bourns Inc. PDB241-GNL11-254B0
PDB241-GNL11-254B0 picture photo
Mfg. Part Number
PDB241-GNL11-254B0
Brief Description
POT 250K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB241-GNL11-254B0.pdf
Availability of PDB241-GNL11-254B0
QUANTITY
PDB241-GNL11-254B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB241-GNL11-254B0
Internal Part NumberEIS-PDB241-GNL11-254B0
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB241-GNL
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB241-GNL11-254B0
Related LinksPDB241-GN, PDB241-GNL11-254B0 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB241-GNL11-254B0 Details Description
Related parts for PDB241-GNL11-254B0
FUSE INDUST 8A 500V CLASS AM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
PROCESS METER 0-20MA/10VDC LCD datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 127UM datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 5"L X 1"W datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR PEG 30AU datasheet.pdf
HOOK & LOOP TIE CENT MNT GROMMET datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.95A 31 MOHM datasheet.pdf
APPLICATOR BASIC SUBASSY S.F. datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf