Bourns Inc. PDB241-GTR01-504B0
PDB241-GTR01-504B0 picture photo
Mfg. Part Number
PDB241-GTR01-504B0
Brief Description
POT 500K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB241-GTR01-504B0.pdf
Availability of PDB241-GTR01-504B0
QUANTITY
PDB241-GTR01-504B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB241-GTR01-504B0
Internal Part NumberEIS-PDB241-GTR01-504B0
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB241-GTR
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB241-GTR01-504B0
Related LinksPDB241-GT, PDB241-GTR01-504B0 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB241-GTR01-504B0 Details Description
Related parts for PDB241-GTR01-504B0
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC LI-ION PWR MGMT 1CELL 10-SON datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
TOOL ERGO DIE SET MCP 2.8K datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 26POS datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 190MA 1.35 OHM datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 390 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf