Bourns Inc. PDB241-GTR02-253B0
PDB241-GTR02-253B0 picture photo
Mfg. Part Number
PDB241-GTR02-253B0
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 25K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB241-GTR02-253B0.pdf
Availability of PDB241-GTR02-253B0
QUANTITY
PDB241-GTR02-253B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB241-GTR02-253B0
Internal Part NumberEIS-PDB241-GTR02-253B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPDB24, PDB241 Series Update 21/Aug/2013
PDB24, PDB241 Series Update 05/Sept/2013
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB241-GTR
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB241-GTR02-253B0
Related LinksPDB241-GT, PDB241-GTR02-253B0 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB241-GTR02-253B0 Details Description
Related parts for PDB241-GTR02-253B0
D-SUB CABLE MML25K/MC26M/MFL25K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 8.7A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 400MM X 300MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf