Bourns Inc. PDB242-E420P-105A1
PDB242-E420P-105A1 picture photo
Mfg. Part Number
PDB242-E420P-105A1
Brief Description
POT 1M OHM 1/4W CARBON LOG
Datasheet Download
PDB242-E420P-105A1.pdf
Availability of PDB242-E420P-105A1
QUANTITY
PDB242-E420P-105A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB242-E420P-105A1
Internal Part NumberEIS-PDB242-E420P-105A1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPDB24, PDB241 Series Update 21/Aug/2013
PDB24, PDB241 Series Update 05/Sept/2013
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB24
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM8 x 0.75
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB242-E420P-105A1
Related LinksPDB242-E4, PDB242-E420P-105A1 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB242-E420P-105A1 Details Description
Related parts for PDB242-E420P-105A1
SWITCH SNAP SPDT 300MA SLD LUG datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 50W OUT datasheet.pdf
IC HEX INVERTER HI SPEED 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
GROUNDING KIT 7CIR 2-14WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf