CUI Inc. PDM2-S12-S12-S
PDM2-S12-S12-S picture photo
Mfg. Part Number
PDM2-S12-S12-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 2W 12V 187MA OUT
Datasheet Download
PDM2-S12-S12-S.pdf
Availability of PDM2-S12-S12-S
QUANTITY
PDM2-S12-S12-S Order Process
Ship out your order
Specifications of PDM2-S12-S12-S
Internal Part NumberEIS-PDM2-S12-S12-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPDM2-S Series Cert of Compliance
3D ModelPDM2-S12-S12-S
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPDM2-S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)167mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.28" W x 0.39" H (19.6mm x 7.0mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDM2-S12-S12-S
Related LinksPDM2-S1, PDM2-S12-S12-S Datasheet, CUI Inc. Distributor
PDM2-S12-S12-S Details Description
Related parts for PDM2-S12-S12-S
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.2A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 32POS datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE PIN RA datasheet.pdf