CUI Inc. PDM2-S5-S12-S
PDM2-S5-S12-S picture photo
Mfg. Part Number
PDM2-S5-S12-S
Brief Description
CONVERT DC/DC 2W 12V 167MA OUT
Datasheet Download
PDM2-S5-S12-S.pdf
Availability of PDM2-S5-S12-S
QUANTITY
PDM2-S5-S12-S Order Process
Ship out your order
Specifications of PDM2-S5-S12-S
Internal Part NumberEIS-PDM2-S5-S12-S
3D ModelPDM2-S5-S12-S
SeriesPDM2-S
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)167mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.28" W x 0.39" H (19.6mm x 7.0mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDM2-S5-S12-S
Related LinksPDM2-S, PDM2-S5-S12-S Datasheet, CUI Inc. Distributor
PDM2-S5-S12-S Details Description
Related parts for PDM2-S5-S12-S
FIXED IND 250UH 2.5A 170 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
BKWY HEADER TIN 8POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
0805 470K J62 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VW F FILT datasheet.pdf
SAC-5P-MS/2 0-647 SCO BK datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR datasheet.pdf