Bourns Inc. PDV15-21M-203B
PDV15-21M-203B picture photo
Mfg. Part Number
PDV15-21M-203B
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 20K OHM .1W 15MM
Datasheet Download
PDV15-21M-203B.pdf
Availability of PDV15-21M-203B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PDV15-21M-203B Order Process
Ship out your order
Specifications of PDV15-21M-203B
Internal Part NumberEIS-PDV15-21M-203B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPDV Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLModel PDV Series Nov/2013
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPDV
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Adjustment TypeSide, Standard, 15mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.378" L x 0.512" W x 0.154" H (35.00mm x 13.00mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDV15-21M-203B
Related LinksPDV15-2, PDV15-21M-203B Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDV15-21M-203B Details Description
Related parts for PDV15-21M-203B
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
SR BTS CS CB 25ASYCP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 8.64MM datasheet.pdf
DIODE SBR datasheet.pdf
CAP FILM 12 NF 5% 400VDC datasheet.pdf
33UF 63V 6,3X11 datasheet.pdf