Bourns Inc. PDV20-31P-203A
PDV20-31P-203A picture photo
Mfg. Part Number
PDV20-31P-203A
Brief Description
POT SLIDE 20K OHM .05W 20MM
Datasheet Download
PDV20-31P-203A.pdf
Availability of PDV20-31P-203A
QUANTITY
PDV20-31P-203A Order Process
Ship out your order
Specifications of PDV20-31P-203A
Internal Part NumberEIS-PDV20-31P-203A
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.575" L x 0.154" W x 0.512" H (40.00mm x 3.90mm x 13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDV20-31P-203A
Related LinksPDV20-3, PDV20-31P-203A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDV20-31P-203A Details Description
Related parts for PDV20-31P-203A
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 7.5A TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 48POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
KIT DEV W/4 M1 MODULES (ALL TTL) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
DSUB 3W3 F SOD G CAD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 98MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK M3 SOCKET PANEL datasheet.pdf