Bourns Inc. PDV20-31P-502B
PDV20-31P-502B picture photo
Mfg. Part Number
PDV20-31P-502B
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 5K OHM .1W 20MM
Datasheet Download
PDV20-31P-502B.pdf
Availability of PDV20-31P-502B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PDV20-31P-502B Order Process
Ship out your order
Specifications of PDV20-31P-502B
Internal Part NumberEIS-PDV20-31P-502B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPDV Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLModel PDV Series Nov/2013
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPDV
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.575" L x 0.154" W x 0.512" H (40.00mm x 3.90mm x 13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDV20-31P-502B
Related LinksPDV20-3, PDV20-31P-502B Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDV20-31P-502B Details Description
Related parts for PDV20-31P-502B
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC VOLT MON W/RESET SOT143-4 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT ALT PN MAC6B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 510MA 990 MOHM datasheet.pdf