Pulse Electronics Corporation PE-0201CC8N2JTT
PE-0201CC8N2JTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0201CC8N2JTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 230MA 450 MOHM
Datasheet Download
PE-0201CC8N2JTT.pdf
Availability of PE-0201CC8N2JTT
QUANTITY
PE-0201CC8N2JTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0201CC8N2JTT
Internal Part NumberEIS-PE-0201CC8N2JTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductInductors 0201/0402 High Frequency Ceramic Chip
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0201CC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance8.2nH
Tolerance±5%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq5 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3.4GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0201CC8N2JTT
Related LinksPE-0201, PE-0201CC8N2JTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0201CC8N2JTT Details Description
Related parts for PE-0201CC8N2JTT
TRANS PNP 40V 1A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO263 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
IC AMP MMIC WIDEBAND 6TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
FUSE 80A 690V TYPE T (10) datasheet.pdf