Pulse Electronics Corporation PE-0402CC390JTT
PE-0402CC390JTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0402CC390JTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39NH 200MA 900 MOHM
Datasheet Download
PE-0402CC390JTT.pdf
Availability of PE-0402CC390JTT
QUANTITY
PE-0402CC390JTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0402CC390JTT
Internal Part NumberEIS-PE-0402CC390JTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductInductors 0201/0402 High Frequency Ceramic Chip
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0402CC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance39nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.2GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0402CC390JTT
Related LinksPE-0402, PE-0402CC390JTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0402CC390JTT Details Description
Related parts for PE-0402CC390JTT
TVS DIODE 376VWM 776VC DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED CBI 4MM FLAT TOP YLW DIFF RA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 320MA 1.45 OHM datasheet.pdf
MGRID HDR D.R. RA .76AULF 36CKT datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
INSULATING WASHER RED datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf