Pulse Electronics Corporation PE-0402CD270GTG
PE-0402CD270GTG picture photo
Mfg. Part Number
PE-0402CD270GTG
Brief Description
FIXED IND 27NH 400MA 298 MOHM
Datasheet Download
PE-0402CD270GTG.pdf
Availability of PE-0402CD270GTG
QUANTITY
PE-0402CD270GTG Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0402CD270GTG
Internal Part NumberEIS-PE-0402CD270GTG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPE-0402CDyyyyTG 21/Jul/2014
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0402CD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance27nH
Tolerance±2%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)298 mOhm Max
Q @ Freq26 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.48GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0402CD270GTG
Related LinksPE-0402, PE-0402CD270GTG Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0402CD270GTG Details Description
Related parts for PE-0402CD270GTG
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
CARD EDGE 24POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
BRAID LEAD-FREE SILVER .025"X10' datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 240SEC 28-TSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO204AC datasheet.pdf
BOARD EDUCATION ARDUINO SHIELD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CLS 3.2/1 SHRINK TUBING WH datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf