Pulse Electronics Corporation PE-0402CD330JTG
PE-0402CD330JTG picture photo
Mfg. Part Number
PE-0402CD330JTG
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33NH 350MA 350 MOHM
Datasheet Download
PE-0402CD330JTG.pdf
Availability of PE-0402CD330JTG
QUANTITY
PE-0402CD330JTG Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0402CD330JTG
Internal Part NumberEIS-PE-0402CD330JTG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPE-0402CDyyyyTG 21/Jul/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0402CD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance33nH
Tolerance±5%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.35GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0402CD330JTG
Related LinksPE-0402, PE-0402CD330JTG Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0402CD330JTG Details Description
Related parts for PE-0402CD330JTG
BOX ABS BLACK 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
OSC XO 4.9152MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 3.3V 10W datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf