Pulse Electronics Corporation PE-0402CD3N9KTG
PE-0402CD3N9KTG picture photo
Mfg. Part Number
PE-0402CD3N9KTG
Brief Description
FIXED IND 3.9NH 840MA 66 MOHM
Datasheet Download
PE-0402CD3N9KTG.pdf
Availability of PE-0402CD3N9KTG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PE-0402CD3N9KTG Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0402CD3N9KTG
Internal Part NumberEIS-PE-0402CD3N9KTG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPE-0402CDyyyyTG 21/Jul/2014
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0402CD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance3.9nH
Tolerance±10%
Current Rating840mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)66 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0402CD3N9KTG
Related LinksPE-0402, PE-0402CD3N9KTG Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0402CD3N9KTG Details Description
Related parts for PE-0402CD3N9KTG
TVS DIODE 30VWM 50.82VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150POS .050 SMD datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 105MA 5.9 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
LED DURIS E5 COOL WHT 5000K 4SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8MSOP datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 5V datasheet.pdf