Pulse Electronics Corporation PE-0402CD820JTT
PE-0402CD820JTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0402CD820JTT
Brief Description
FIXED IND 82NH 100MA 1.25 OHM
Datasheet Download
PE-0402CD820JTT.pdf
Availability of PE-0402CD820JTT
QUANTITY
PE-0402CD820JTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0402CD820JTT
Internal Part NumberEIS-PE-0402CD820JTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0402CD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance82nH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.25 Ohm Max
Q @ Freq16 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.68GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0402CD820JTT
Related LinksPE-0402, PE-0402CD820JTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0402CD820JTT Details Description
Related parts for PE-0402CD820JTT
IC OTP 4MBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W PMDS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 165MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V R2H 0201 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC CPU 128K PROG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf
LMZF 5.08/05/180 3.2SN OR datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 535MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf