Pulse Electronics Corporation PE-0402CH150JTT
PE-0402CH150JTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0402CH150JTT
Brief Description
FIXED IND 15NH 280MA 450 MOHM
Datasheet Download
PE-0402CH150JTT.pdf
Availability of PE-0402CH150JTT
QUANTITY
PE-0402CH150JTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0402CH150JTT
Internal Part NumberEIS-PE-0402CH150JTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0402CH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance15nH
Tolerance±5%
Current Rating280mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq49 @ 1500MHz
Frequency - Self Resonant2.3GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0402CH150JTT
Related LinksPE-0402, PE-0402CH150JTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0402CH150JTT Details Description
Related parts for PE-0402CH150JTT
IC LINE DVR QUAD TRISTATE 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR TILT 2PHASE 20MA TH datasheet.pdf
CONN MU ATTENUATOR IN-LINE 3DB datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD 16MM HGT ST datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC P600 datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf