Pulse Electronics Corporation PE-0603CD331KTT
PE-0603CD331KTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0603CD331KTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330NH 150MA 2.3 OHM
Datasheet Download
PE-0603CD331KTT.pdf
Availability of PE-0603CD331KTT
QUANTITY
PE-0603CD331KTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0603CD331KTT
Internal Part NumberEIS-PE-0603CD331KTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0603CD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance330nH
Tolerance±10%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.3 Ohm Max
Q @ Freq22 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant500MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0603CD331KTT
Related LinksPE-0603, PE-0603CD331KTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0603CD331KTT Details Description
Related parts for PE-0603CD331KTT
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V JB 1206 datasheet.pdf