Pulse Electronics Corporation PE-0603CD390JTT
PE-0603CD390JTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0603CD390JTT
Brief Description
FIXED IND 39NH 600MA 250 MOHM
Datasheet Download
PE-0603CD390JTT.pdf
Availability of PE-0603CD390JTT
QUANTITY
PE-0603CD390JTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0603CD390JTT
Internal Part NumberEIS-PE-0603CD390JTT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreCeramic
Inductance39nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.2GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0603CD390JTT
Related LinksPE-0603, PE-0603CD390JTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0603CD390JTT Details Description
Related parts for PE-0603CD390JTT
IC D/A CONV 16BIT SOFTSPAN16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER LINE 120UH 8A HORIZONTAL datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.49M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 290MA 1.75 OHM datasheet.pdf