Pulse Electronics Corporation PE-0603CD4N3GTT
PE-0603CD4N3GTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0603CD4N3GTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.3NH 700MA 102 MOHM
Datasheet Download
PE-0603CD4N3GTT.pdf
Availability of PE-0603CD4N3GTT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PE-0603CD4N3GTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0603CD4N3GTT
Internal Part NumberEIS-PE-0603CD4N3GTT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0603CD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance4.3nH
Tolerance±2%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)102 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0603CD4N3GTT
Related LinksPE-0603, PE-0603CD4N3GTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0603CD4N3GTT Details Description
Related parts for PE-0603CD4N3GTT
CONN ADAPT BNC PLUG TO SMA PLUG datasheet.pdf
TERM FORK NYL 22-18AWG #10 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E BLACK 14' datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf