Pulse Electronics Corporation PE-0603CD560KTT
PE-0603CD560KTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0603CD560KTT
Brief Description
FIXED IND 56NH 600MA 310 MOHM
Datasheet Download
PE-0603CD560KTT.pdf
Availability of PE-0603CD560KTT
QUANTITY
PE-0603CD560KTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0603CD560KTT
Internal Part NumberEIS-PE-0603CD560KTT
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±10%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)310 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant1.9GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0603CD560KTT
Related LinksPE-0603, PE-0603CD560KTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0603CD560KTT Details Description
Related parts for PE-0603CD560KTT
CONN RCPT 7POS 28-26AWG 2MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 12-BIT QUAD D/A 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 825 OHM 1% 10W datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
TRANS NPN 50W 960MHZ-1215MHZ datasheet.pdf