Pulse Electronics Corporation PE-0805CM101JTT
PE-0805CM101JTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0805CM101JTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 400MA 360 MOHM
Datasheet Download
PE-0805CM101JTT.pdf
Availability of PE-0805CM101JTT
QUANTITY
PE-0805CM101JTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0805CM101JTT
Internal Part NumberEIS-PE-0805CM101JTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Packaging0805,1008 Chip Inductor Series 22/Mar/2015
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0805CM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance100nH
Tolerance±5%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)360 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant1.1GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0805CM101JTT
Related LinksPE-0805, PE-0805CM101JTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0805CM101JTT Details Description
Related parts for PE-0805CM101JTT
CAP FILM 6.8UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC GATE CONFIG MULTIFUNC 6-ULLGA datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR RED datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
8W DC/DC CONV SMD 1.6KV datasheet.pdf