Pulse Electronics Corporation PE-0805CM560KTT
PE-0805CM560KTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0805CM560KTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 500MA 160 MOHM
Datasheet Download
PE-0805CM560KTT.pdf
Availability of PE-0805CM560KTT
QUANTITY
PE-0805CM560KTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0805CM560KTT
Internal Part NumberEIS-PE-0805CM560KTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Packaging0805,1008 Chip Inductor Series 22/Mar/2015
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0805CM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±10%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant1.3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0805CM560KTT
Related LinksPE-0805, PE-0805CM560KTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0805CM560KTT Details Description
Related parts for PE-0805CM560KTT
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 100MA 2.5 OHM datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W J LEAD datasheet.pdf
TPLI 260 A1 16" X 16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf