Pulse Electronics Corporation PE-0805CM561KTT
PE-0805CM561KTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0805CM561KTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 240MA 3.1 OHM
Datasheet Download
PE-0805CM561KTT.pdf
Availability of PE-0805CM561KTT
QUANTITY
PE-0805CM561KTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0805CM561KTT
Internal Part NumberEIS-PE-0805CM561KTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0805CM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance560nH
Tolerance±10%
Current Rating240mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.1 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant600MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0805CM561KTT
Related LinksPE-0805, PE-0805CM561KTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0805CM561KTT Details Description
Related parts for PE-0805CM561KTT
CONN RECEPT 80POS 1.27MM STR SMD datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 150MW 0503 datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 12V 16A SIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 787 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf