Pulse Electronics Corporation PE-1008CD472GTT
PE-1008CD472GTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-1008CD472GTT
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 260MA 4 OHM SMD
Datasheet Download
PE-1008CD472GTT.pdf
Availability of PE-1008CD472GTT
QUANTITY
PE-1008CD472GTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-1008CD472GTT
Internal Part NumberEIS-PE-1008CD472GTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Packaging0805,1008 Chip Inductor Series 22/Mar/2015
Material - CoreCeramic
Inductance4.7µH
Tolerance±2%
Current Rating260mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-1008CD472GTT
Related LinksPE-1008, PE-1008CD472GTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-1008CD472GTT Details Description
Related parts for PE-1008CD472GTT
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 115V datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 100NS 8DIP datasheet.pdf
RES 910 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 12SGL 1.57MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 84 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CRYSTAL 26.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf
3300UF 25V 16X25MM 105C 3000H datasheet.pdf