Pulse Electronics Corporation PE-1008CD560KTT
PE-1008CD560KTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-1008CD560KTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 1A 120 MOHM SMD
Datasheet Download
PE-1008CD560KTT.pdf
Availability of PE-1008CD560KTT
QUANTITY
PE-1008CD560KTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-1008CD560KTT
Internal Part NumberEIS-PE-1008CD560KTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Packaging0805,1008 Chip Inductor Series 22/Mar/2015
Standard Package1,600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008CD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq65 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant1.15GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-1008CD560KTT
Related LinksPE-1008, PE-1008CD560KTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-1008CD560KTT Details Description
Related parts for PE-1008CD560KTT
IC INVERTER HS SINGLE SOT-23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPST/NO 16A QC TER datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC RECEIVER FSK/FM/ASK 32LQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
COVER FOR HOUSING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN CONTACT datasheet.pdf
IND, PWR 6.8UH 1.5A SDRI5. NPB datasheet.pdf