Pulse Electronics Corporation PE-1008CD560KTT
PE-1008CD560KTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-1008CD560KTT
Brief Description
FIXED IND 56NH 1A 120 MOHM SMD
Datasheet Download
PE-1008CD560KTT.pdf
Availability of PE-1008CD560KTT
QUANTITY
PE-1008CD560KTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-1008CD560KTT
Internal Part NumberEIS-PE-1008CD560KTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Packaging0805,1008 Chip Inductor Series 22/Mar/2015
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq65 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant1.15GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-1008CD560KTT
Related LinksPE-1008, PE-1008CD560KTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-1008CD560KTT Details Description
Related parts for PE-1008CD560KTT
IC DAC 16-BIT DUAL LP 32-LQFP datasheet.pdf
CA 50/125UM LDD ZIP SC DUP datasheet.pdf
MARKING TAGS DIN 4CONT TYPE K datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 20POS datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf