Pulse Electronics Corporation PE-1008CM100GTT
PE-1008CM100GTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-1008CM100GTT
Brief Description
FIXED IND 10NH 1A 90 MOHM SMD
Datasheet Download
PE-1008CM100GTT.pdf
Availability of PE-1008CM100GTT
QUANTITY
PE-1008CM100GTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-1008CM100GTT
Internal Part NumberEIS-PE-1008CM100GTT
FamilyFixed Inductors
Series1008CM
Material - CoreCeramic
Inductance10nH
Tolerance±2%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant4.1GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-1008CM100GTT
Related LinksPE-1008, PE-1008CM100GTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-1008CM100GTT Details Description
Related parts for PE-1008CM100GTT
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16DIP datasheet.pdf
FERRITE 5 LINES 10A 342 OHMS datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC TXRX SONET/SDH LP HS 99LFBGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 58MM datasheet.pdf
SC 3.81 FLA 2.3/14.25 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 132PO datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 5W datasheet.pdf