Pulse Electronics Corporation PE-1008CM272KTT
PE-1008CM272KTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-1008CM272KTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 150MA 7.7 OHM
Datasheet Download
PE-1008CM272KTT.pdf
Availability of PE-1008CM272KTT
QUANTITY
PE-1008CM272KTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-1008CM272KTT
Internal Part NumberEIS-PE-1008CM272KTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008CM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7.7 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-1008CM272KTT
Related LinksPE-1008, PE-1008CM272KTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-1008CM272KTT Details Description
Related parts for PE-1008CM272KTT
CBS LOCKING "L" TYPE 9/16" datasheet.pdf
BOX OPEN BIN 12X4X4-1/2 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 250MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 105MSPS 52TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RECEPTACLE 50 POS IDC TYPE datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf