Pulse Electronics Corporation PE-1008CM272KTT
PE-1008CM272KTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-1008CM272KTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 150MA 7.7 OHM
Datasheet Download
PE-1008CM272KTT.pdf
Availability of PE-1008CM272KTT
QUANTITY
PE-1008CM272KTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-1008CM272KTT
Internal Part NumberEIS-PE-1008CM272KTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008CM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7.7 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-1008CM272KTT
Related LinksPE-1008, PE-1008CM272KTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-1008CM272KTT Details Description
Related parts for PE-1008CM272KTT
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E RED 7' datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 DIP 72POS datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/NAIL DR TIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf